High School All State Teams Announced

Article Written by Quinlan Peer

AROUND THE NEK - With Northeast Kingdom high school fall sports ending comes end-of-the-year awards. Each division awards top athletes with All-State Nominations and various regional awards. This year, there were 14 1st team All-State selections.

Girls' Soccer

All-State

Blue Mountain: Jordan Alley--forward, sophomore

Danville: Rylie Cadieux--forward, senior

All-Metro

1st Team

St. Johnsbury: Ellie Rice and Hayden Wilkins

2nd Team

St. Johnsbury: Lily Garey-Wright

Honorable Mention

St. Johnsbury: Maren Nitsche and Avery Tomczyk

All-Capital

1st Team

Lyndon: Arya Degeorge and Emma Renaudette

2nd Team

Lyndon: Carissa Brittain and Julia Taylor

Honorable Mention

Lyndon: Summer Guilmette and Keira Larrabee

All-Mountain

1st Team

Blue Mountain: Jordan Alley

Danville: Rylie Cadieux, Zoe Crocker, and Ava Marshia

2nd Team

Blue Mountain: Kyra Nelson

Danville: Colleen Flinn and Sloane Morse

 

Boys' Soccer

All-State

St. Johnsbury: Murphy Young--defense, senior

Lyndon: Nick Matteis--goalie, senior

Blue Mountain: Ethan Gilding--goalie, senior

All-Metro

1st Team

St. Johnsbury: Murphy Young

2nd Team

St. Johnsbury: Liam Laidlaw

Honorable Mention

St. Johnsbury: Tucker Chapman and Jorge Trade

Metro Sportsmanship

St Johnsbury

All-Capital

1st Team

Lyndon: Nick Matteis

2nd Team

Lyndon: Sullivan Davis

Honorable Mention

Lyndon: Aiden Bogie and Aiden Hale

All-Mountain

1st Team

Blue Mountain: Ethan Gilding

2nd Team

Blue Mountain: Evan Dennis, Jacob Dube, and Cedric Schaefer

Danville: Jayson Litz and Nicco Siani

Honorable Mention

Danville: Nate Despathy and Caiden Hill

 

Field Hockey

Vermont Senior All-Star Team

1st Team

St. Johnsbury: Clara Andre

All-Capital

1st Team

St. Johnsbury Academy: Hannah Angell and Clara Andre

2nd Team

Lyndon Institute: Kiarra Reynoso and Jamie Fenoff

St. Johnsbury Academy: Liv Eberhardt and Taylor Farnsworth

Honorable Mention

Lyndon Institute: Kadienne Whitcomb

St. Johnsbury Academy: Maddie Hurlbert and Madigan Maurer

 

Girls' Volleyball

All-State

1st Team

St. Johnsbury: Kaemi Krohne--hitter

2nd Team

Lyndon: Grace Martin--setter

St. Johnsbury: Emily Ely--middle; Abby Reardon--libero

 

Boys Volleyball

All-State

1st Team

Lyndon: Max McClure--hitter

2nd Team

Lyndon: Evan Sanborn--hitter

3rd Team

Lyndon: Spencer Johns--setter

 

Football

North/South Game

North

Lyndon: Trevor Lussier and Victor Richardy

St Johnsbury: Anothony Briggs, Jacob Silver, Karson Clark, and Sam Begin